2011 Senior Gridiron Victoria Season

Division One Vic Bowl Champions – Bay City Buccaneers

Bay City Buccaneers defeated Croydon Rangers 34-14

Division Two Vic Bowl Champions – Northern Raiders

Northern Raiders defeated Gippsland Gladiators 18-6

2011 Preliminary Finals

Division One – Bay City Buccaneers defeat Monash Warriors 8-6

Division Two – Gippsland Gladiators defeat Croydon Rangers2 9-0

2011 Final Senior Standings Div 1

TeamGWLDFAP
Croydon Rangers1210114827421
Bay City Buccaneers1210115088021
Monash Warriors1284038316116
Western Crusaders1275037221014
Berwick Miners124801584358

2011 Final Senior Standings Div 2

TeamGWLDFAP
Northern Raiders1275014519814
Gippsland Gladiators1266019924812
Croydon Rangers 21257017226810
Melbourne Uni Royals124801063398
Monash Barbarians122100863964
Ballarat Pioneers *8080412430

Follow all the results and see the full fixture below….

Gridiron Victoria has expanded this year to 10 full teams (up from 5 last year) and one exhibition team. The league has established two divisions made up 5 teams each, effectively a seniors and reserves competition.

Division One:
Monash WarriorsBay City Buccaneers, Croydon Rangers, Western Crusaders, Berwick Miners

Division Two
Monash Barbarians, Croydon Rangers 2, Northern Raiders, Gippsland Gladiators, Melbourne Uni Royals, Ballarat Pioneers

The competition will see each team play twice within their division (starting early in the season) then will play one game against each team in the other division. The Ballarat Pioneers are the exhibition team and play only every second week (8 games in total). They do not accrue competition points, regardless of results.

The Division 2 teams will be contesting their own competition, vying for their own championship. The Croydon Rangers and the Monash Warriors have both entered a second side in division two. Both divisions will contest their 2011 Vic Bowl on the same day, Sunday 28th August.

Week 1

Saturday 7th May – Ranger Field, Springfield Avenue, Croydon (Rangers) View Map

10:30am Northern Raiders defeat Monash Barbarians 24-8
2:00pm Western Crusaders defeat Croydon Rangers 22-20

Saturday 7th May – Corio Community Reserve, 20 Hendy Street, Corio (Buccaneers) View Map

10:30am Bay City Buccaneers defeat Monash Warriors 41-6
2:00pm Melbourne Uni Royals defeat Ballarat Pioneers 38-0

Bye: Berwick Miners, Gippsland Gladiators, Croydon Rangers 2

Week 2

Saturday 14th May – Ranger Field, Springfield Avenue, Croydon (Rangers) View Map

10:30am Croydon Rangers defeat Monash Warriors 28-0
2:00pm Croydon Rangers 2 defeat Gippsland Gladiators 28-12

Sunday 15th May – Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills (Miners) View Map

10:30am Northern Raiders defeat Melbourne Uni Royals 16-0
2:00pm Western Crusaders defeat Berwick Miners 34-7

Bye: Bay City Buccaneers, Monash Barbarians, Ballarat Pioneers

Week 3

Saturday 21st May – Corio Community Reserve, 20 Hendy Street, Corio (Buccaneers) View Map

10:30am Bay City Buccaneers defeat Western Crusaders 55-14
2:00pm Northern Raiders defeat Croydon Rangers 2 20-8

Sunday 22nd May – Cotchin Reserve, Reservoir (Raiders) View Map

10:30am Monash Barbarians defeat Ballarat Pioneers 18-6
2:00pm Croydon Rangers defeat Berwick Miners 49-0

Sunday 22nd May – Maryvale Reserve, Grant Street Morewell (Gladiators) View Map

1:00pm Gippsland Gladiators defeat Melbourne Uni Royals 17-0

Bye: Monash Warriors

Week 4

Saturday 28th May - Ranger Field, Springfield Avenue, Croydon (Rangers) View Map

10:30am Melbourne Uni Royals defeat Croydon Rangers 2 28-12
2:00pm Croydon Rangers defeat Bay City Buccaneers 28-20

Sunday 29th May – Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills (Miners) View Map

10:30am Monash Warriors defeat Berwick Miners 55-0
2:00pm Gippsland Gladiators defeat Monash Barbarians 28-0

Bye: Western Crusaders, Northern Raiders, Ballarat Pioneers

Week 5

Saturday 4th JuneCotchin Reserve, Reservoir (Raiders) View Map

10:30am Northern Raiders defeat Ballarat Pioneers 32-0
2:00pm Bay City Buccaneers defeat Berwick Miners 49-6

Sunday 5th June – Henry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Crusaders) View Map

10:30am Croydon Rangers 2 defeat Monash Barbarians 26-18
2:00pm Monash Warriors defeat Western Crusaders 30-20

Bye: Croydon Rangers, Gippsland Gladiators, Melbourne Uni Royals

Week 6

Saturday 11th JuneCorio Community Reserve, 20 Hendy Street, Corio (Buccaneers) View Map

1:00pm Bay City Buccaneers defeat Melbourne Uni Royals 70-0

Saturday 11th June - Maryvale Reserve, Grant Street Morewell (Gladiators) View Map

1:00pm Croydon Rangers defeat Gippsland Gladiators 57-0

Sunday 12th June - Henry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Crusaders) View Map

10:30am Monash Warriors defeat Northern Raiders 44-6
2:00pm Western Crusaders defeat Monash Barbarians 62-0

Bye: Berwick Miners, Croydon Rangers 2, Ballarat Pioneers

Week 7

Saturday 18th JuneCotchin Reserve, Reservoir (Raiders) View Map

10:30am Northern Raiders defeat Monash Barbarians 12-6
2:00pm Gippsland Gladiators defeat Ballarat Pioneers 35-12

Sunday 19th June - Ranger Field, Springfield Avenue, Croydon (Rangers) View Map

10:30am Croydon Rangers 2 defeat Melbourne Uni Royals 20-0
2:00pm Croydon Rangers defeat Monash Warriors 15-12

Sunday 19th June - Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills (Miners) View Map

1:00pm Western Crusaders defeat Berwick Miners 61-13

Bye: Bay City Buccaneers

Week 8

Saturday 25th June - Corio Community Reserve, 20 Hendy Street, Corio (Buccaneers) View Map

10:30am Bay City Buccaneers defeat Croydon Rangers 2 38-0
2:00pm Croydon Rangers defeat Northern Raiders 53-0

Sunday 26th June - Henry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Crusaders) View Map

1:00pm Western Crusaders defeat Melbourne Uni Royals 42-0

Sunday 26th June - Maryvale Reserve, Grant Street Morewell (Gladiators) View Map

1:00pm Berwick Miners defeat Gippsland Gladiators 20-19

Bye: Monash Warriors, Monash Barbarians, Ballarat Pioneers

Week 9

Saturday 2nd July - Corio Community Reserve, 20 Hendy Street, Corio (Buccaneers) View Map

10:30am Bay City Buccaneers drew with Croydon Rangers 14-14
2:00pm Croydon Rangers 2 defeat Monash Barbarians 38-6

Sunday 3rd July - Monash University, Wellington Road Clayton

10:30am Monash Warriors defeat Berwick Miners 46-18
2:00pm Melbourne Uni Royals defeat Gippsland Gladiators 14-13

Sunday 3rd July - Cotchin Reserve, Reservoir (Raiders) View Map

1:00pm Northern Raiders defeat Ballarat Pioneers 19-3

Bye: Western Crusaders

Week 10

Sunday 10th July - Henry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Crusaders) View Map

10:30am Monash Warriors defeated Gippsland Gladiators 72-2
2:00pm Western Crusaders defeated Croydon Rangers 2 38-8

Sunday 10th July - Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills (Miners) View Map

10:30am Bay City Buccaneers defeated Monash Barbarians 84-0
2:00pm Berwick Miners defeated Northern Raiders 26-0

Bye: Croydon Rangers, Melbourne Uni Royals, Ballarat Pioneers

Week 11

Saturday 16th July - Corio Community Reserve, 20 Hendy Street, Corio (Buccaneers) View Map

10:30am Bay City Buccaneers defeated Monash Warriors 16-0
2:00pm Melbourne Uni Royals defeated Ballarat Pioneers 28-13

Sunday 17th July - Henry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Crusaders) View Map

10:30am Gippsland Gladiators defeated Monash Barbarians 18-0
2:00pm Croydon Rangers defeated Western Crusaders 20-0

Bye: Berwick Miners, Northern Raiders, Croydon Rangers 2

Week 12

Sunday 24th JulySydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills (Miners) View Map

10:30am Croydon Rangers defeat Monash Barbarians 66-0
2:00pm Berwick Miners defeat Croydon Rangers 2 22-12

Sunday 24th JulyCotchin Reserve, Reservoir (Raiders) View Map

10:30am Monash Warriors defeat Melbourne Uni Royals 35-0
2:00pm Western Crusaders defeat Northern Raiders 44-0

Bye: Bay City Buccaneers, Gippsland Gladiators, Ballarat Pioneers

Week 13

Saturday 30th JulyRanger Field, Springfield Avenue, Croydon (Rangers) View Map

11:00am Croydon Rangers 2 defeat Ballarat Pioneers 26-7
2:00pm Croydon Rangers defeat Berwick Miners 55-6

Sunday 31st JulyHenry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Crusaders) View Map

10:30am Monash Barbarians defeat Melbourne Uni Royals 16-0
2:00pm Bay City Buccaneers defeat Western Crusaders 35-12

Sunday 31st JulyMaryvale Reserve, Grant Street Morewell (Gladiators) View Map

1:00pm Gippsland Gladiators defeat Northern Raiders 6-0

Bye: Monash Warriors

Week 14

Sunday 7th August - Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills (Miners) View Map

10:30am Monash Warriors defeat Croydon Rangers 2 59-0
2:00pm Berwick Miners defeat Monash Barbarians 40-14

Sunday 7th August – Ranger Field, Springfield Avenue, Croydon (Rangers) View Map

10:30am Bay City Buccaneers defeat Gippsland Gladiators 45-0
2:00pm Croydon Rangers defeat Melbourne Uni Royals 77-0

Bye: Western Crusaders, Northern Raiders, Ballarat Pioneers

Week 15

Saturday 13th August – Cotchin Reserve, Reservoir (Raiders) View Map

10:30am Northern Raiders defeat Croydon Rangers 2 16-0
2:00pm Gippsland Gladiators defeat Ballarat Pioneers 49-0

Sunday 14th August – Monash University, Wellington Road Clayton

10:30am Bay City Buccaneers defeat Berwick Miners 40-0
2:00pm Monash Warriors defeat Western Crusaders 22-14

Bye: Croydon Rangers, Monash Barbarians, Melbourne Uni Royals

This entry was posted in Fixture/Schedule and tagged , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.