2013 Junior & Women’s Season

2013 Junior Victorian Eagles

2013 Junior Regular Season Results

The 2013 Gridiron Victoria Junior Season comprises six teams:

Monash WarriorsGeelong BuccaneersWestern CrusadersCroydon RangersBerwick MinersNorthern Raiders

We also have our first ever women’s competition with three teams:

Western Foxes, Northern Lady Raiders, Melbourne Uni Chargers

Week 1 – Sunday 29th September

Sunday 29th September - Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills (Miners) Map

10:00am Monash Warriors def Croydon Rangers  28-20
12:45pm Western Crusaders def Geelong Buccaneers  33-18
3:30pm Berwick Miners def Northern Raiders  38-24

Week 2 – Saturday 5th October

Saturday 5th October – Ranger Field, Springfield Avenue, Croydon (Rangers) Map

10:00am Monash Warriors defeat Berwick Miners  54-16
12:45pm Geelong Buccaneers defeat Northern Raiders  42-6
3:30pm Western Crusaders defeat Croydon Rangers  40-0

Week 3 – Saturday 12th & Sunday 13th October

Saturday 12th October -The Cove, 20 Hendy Street, Corio (Enter off Bogong) (Buccaneers) Map

11:00am Geelong Buccaneers defeat Berwick Miners 56-0
1:30pm Croydon Rangers defeat Northern Raiders  84-30

Sunday 13th October - Henry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Crusaders) Map

11:00am Western Foxes defeat Melbourne Uni Chargers (Womens) 42-0
1:30pm Western Crusaders defeat Monash Warriors 34-6

Week 4 – Saturday 19th October & Sunday 20th October

Saturday 19th October -Ranger Field, Springfield Avenue, Croydon (Rangers) Map

11:00am Western Crusaders defeat Berwick Miners  62-0
1:30pm Geelong Buccaneers defeat Croydon Rangers  22-6

Sunday 20th October – CH Sullivan Memorial Park Reservoir (Raiders)

11:00am Northern Lady Raiders defeat Melbourne Uni Chargers (Womens)  26-6
1:30pm Northern Raiders defeat by Monash Warriors  62-14

Week 5 – Saturday 26th & Sunday 27th October

Saturday 26th October -The Cove, 20 Hendy Street, Corio (Enter off Bogong) (Buccaneers) Map

11:00am Monash Warriors defeat Geelong Buccaneers 18-12
1:30pm Croydon Rangers defeat Berwick Miners  34-14

Sunday 27th October – CH Sullivan Memorial Park Reservoir (Raiders) Map

11:00am Western Foxes defeat Northern Lady Raiders (Womens) 32-0
1:30pm Western Crusaders defeat Northern Raiders  66-0

Week 6 – Sunday 3rd November

Sunday 3rd November - Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills (Miners) Map

11:00am Monash Warriors defeat Croydon Rangers  28-22
1:30pm Berwick Miners defeat Northern Raiders  50-8

Sunday 3rd November – Henry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Crusaders) Map

11:00am Western Foxes defeat Melbourne Uni Chargers (Womens) 42-0
1:30pm Western Crusaders defeat Geelong Buccaneers  52-8

Week 7 – Saturday 9th November

Saturday 9th November - Ranger Field, Springfield Avenue, Croydon (Rangers) Map

11:00am Monash Warriors defeat Berwick Miners  28-22
1:30pm Western Crusaders defeat Croydon Rangers  44-6

Saturday 9th November – The Cove, 20 Hendy Street, Corio (Enter off Bogong) (Buccaneers) Map

11:00am Northern Lady Raiders defeat Melbourne Uni Chargers (Womens) 24-12
1:30pm Geelong Buccaneers defeat Northern Raiders  7-0

Week 8 – Sunday 17th November

Sunday 17th November - Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills (Miners) Map

11:00am Croydon Rangers defeated Northern Raiders
1:30pm Geelong Buccaneers defeated Berwick Miners

Sunday 17th November – Henry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Crusaders) Map

11:00am Western Foxes defeat Northern Lady Raiders (Women’s)
1:30pm Monash Warriors defeat Western Crusaders

Preliminary Finals – Sunday 24th November

Henry Turner Reserve, Farnsworth Avenue Footscray (Crusaders) Map

Women’s Preliminary Final
Northern Lady Raiders DEFEAT Melbourne Uni Chargers 48-8

1st Junior Preliminary Final
Western Crusaders DEFEAT Croydon Rangers 60-0

2nd Junior Preliminary Final
Monash Warriors  DEFEAT Geelong Buccaneers 18-14

Tie-break Steps

  1. Fewest forfeits
  2. Best head-to-head results between tied teams
  3. Best net points differential between tied teams
  4. Best head-to-head record in games between tied teams and highest ranked non tied teams
  5. Best net points differential in games between tied teams and highest ranked non tied teams
  6. Repeat steps 4 and 5 for all teams in the division.
  7. Fewest Ejections
  8. Fewest Unsportsmanlike Conduct Fouls
  9. Fewest Personal Fouls
  10. Coin toss
This entry was posted in Fixture/Schedule. Bookmark the permalink.

12 Responses to 2013 Junior & Women’s Season

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>