2016 Under 19’s & Women’s Season

Monash Warriors 2016 Under 19's Champs

Under 19’s VIC BOWL XIX
MONASH WARRIORS defeat MELBOURNE UNI LIONS 42-6

Geelong Buccaneers 2016 Women's Champs

Women’s VIC BOWL IV
GEELONG BUCCANEERS defeat MELBOURNE UNI LIONS 38-24

To see how the 2016 season went including standings, see below:

2016 Regular Season Results

The 2016 Under 19’s and Women’s regular season is finished with eight colts teams and seven women’s teams taking part.

J UNDER 19’s (15-19 year olds)

W WOMEN’S (16+)

2016 Women’s Final Standings

TeamGWLDPNET
Northern Lady Raiders660012+221
Melton Wolves^64208+72
Geelong Buccaneers64208+86
Melbourne Uni Chargers^63306-4
Croydon Rangers63306+22
Pakenham Silverbacks61502-129
Berwick Miners Diamonds60600-268

2016 Under 19’s Final Standings

TeamGWLDPNET
Monash Warriors880016+224
Melbourne Uni Lions862012+136
Pakenham Silverbacks852111+80
Northern Raiders853010-20
Croydon Rangers84319+24
South Eastern Predators^81702-112
Berwick Miners81702-198
Western Crusasders8170-2-134

^ Ranking based on head to head record
+ Clinched playoff berth
1 Clinched one seed

Week 1 – Saturday 20th & Sunday 21st February

Saturday 20th February – DR Atkinson Reserve, Argyle Street Reservoir

3:00pm J MUGC Lions defeat Western Crusaders  36-26
7:00pm J Northern Raiders defeat South Eastern Predators  16-12

Sunday 21st February – Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills  (Google Map)

10:00am J Pakenham Silverbacks drew Croydon Rangers  14-14
2:00pm J Monash Warriors defeat Berwick Miners  50-0

Bye: All Women’s Teams

Week 2 – Saturday 27th & Sunday 28th February

Saturday 27th February – MacPherson Park Recreation Reserve, 783 Coburns Road Melton (Google maps)

3:00pm J Monash Warriors defeat MUGC Lions  12-6
7:00pm W Geelong Buccaneers defeat MUGC Chargers  60-24

Saturday 27th February – Ranger Field, Springfield Avenue Croydon (Google Map)

10:00am J Croydon Rangers defeat Northern Raiders  36-14
2:00pm W Croydon Rangers defeat Berwick Miners Diamonds  48-0

Sunday 28th February – Heatherbrae Reserve, Arena Parade Officer (Google Map)

10:00am J Pakenham Silverbacks defeat South Eastern Predators 52-20
2:00pm W Northern Lady Raiders defeat Pakenham Silverbacks 61-8

Sunday 28th February – Ranger Field, Springfield Avenue Croydon (Google Map)

10:00am J Berwick Miners defeat Western Crusaders  32-28

Bye: Melton Wolves

Week 3 – Saturday 5th & Sunday 6th March

Saturday 5th March – MacPherson Park Recreation Reserve, 783 Coburns Road Melton (Google maps)

3:00pm J MUGC Lions defeat Croydon Rangers  44-6
7:00pm W Melton Wolves defeat MUGC Chargers  14-6

Saturday 5th March –The Cove: Corio Community Reserve, 20 Hendy Street Corio (enter off Bogong)  (Google Map)

10:00am J Monash Warriors defeat Pakenham Silverbacks  34-22
2:00pm W Geelong Buccaneers defeat Berwick Miners Diamonds  62-6

Sunday 6th March – DR Atkinson Reserve, Argyle Street Reservoir

10:00am W Croydon Rangers defeat Pakenham Silverbacks 46-16
2:00pm J Northern Raiders defeat Berwick Miners  42-20

Sunday 6th March – Ranger Field, Springfield Avenue Croydon (Google Map)

10:00am J Western Crusaders defeat South Eastern Predators 20-16

Bye: Northern Lady Raiders

Week 4 – Saturday 12th & Sunday 13th (Labour Day Eve) March

Saturday 12th March – MacPherson Park Recreation Reserve, 783 Coburns Road Melton (Google maps)

3:00pm J MUGC Lions defeat Berwick Miners  22-6
7:00pm W Croydon Rangers defeat Melton Wolves  20-12

Sunday 13th March – DR Atkinson Reserve, Argyle Street Reservoir

3:00pm J Northern Raiders defeat South Eastern Predators 30-22
7:00pm W Northern Lady Raiders defeat MUGC Chargers  28-6

Sunday 13th March – Heatherbrae Reserve, Arena Parade Officer (Google Map)

10:00am J Pakenham Silverbacks defeat Western Crusaders  20-0
3:00pm J Monash Warriors defeat Croydon Rangers  46-26
7:00pm W Pakenham Silverbacks defeat Berwick Miners Diamonds   20-6

Bye: Geelong Buccaneers

Week 5 – Saturday 19th & Sunday 20th March

Saturday 19th March – MacPherson Park Recreation Reserve, 783 Coburns Road Melton (Google maps)

3:00pm J MUGC Lions defeat South Eastern Predators  48-6
7:00pm W Melton Wolves defeat Berwick Miners Diamonds  64-0

Saturday 19th March – DR Atkinson Reserve, Argyle Street Reservoir

3:00pm W Geelong Buccaneers defeat Pakenham Silverbacks 52-34
7:00pm W Northern Lady Raiders defeat Croydon Rangers  28-16

Sunday 20th March – Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills  (Google Map)

10:00am J Northern Raiders defeat Western Crusaders  30-28
2:00pm J Monash Warriors defeat Berwick Miners  44-6

Sunday 20th March –Ranger Field, Springfield Avenue Croydon (Google Map)

10:00am J Pakenham Silverbacks defeat Croydon Rangers 54-28

Bye: MUGC Chargers

Week 6 – Easter League Wide Bye

Bye: All Junior & Women’s Teams

Week 7 – Saturday 2nd & Sunday 3rd April

Saturday 2nd April – Namatjira Reserve, Newport Road South Clayton

10:00am W Northern Lady Raiders defeat Geelong Buccaneers  44-0
1:30pm J Monash Warriors defeat South Eastern Predators  54-26

Saturday 2nd April – Ranger Field, Springfield Avenue Croydon (Google Map)

10:00am J Croydon Rangers defeat Berwick Miners  78-46
1:30pm W MUGC Chargers defeat Berwick Miners Diamonds  44-20

Sunday 3rd April – Heatherbrae Reserve, Arena Parade Officer (Google Map)

10:00am J Northern Raiders defeat Pakenham Silverbacks  20-12
1:30pm W Melton Wolves defeat Pakenham Silverbacks  42-20

Sunday 3rd April – Henry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Google Map)

2:00pm J MUGC Lions defeat Western Crusaders 22-12

Bye: Croydon Rangers (Women)

Week 8 – Saturday 9th & Sunday 10th April

Saturday 9th April – Namatjira Reserve, Newport Road South Clayton

10:00am W MUGC Chargers defeat Croydon Rangers 26-8
1:30pm J Croydon Rangers defeat South Eastern Predators  52-44

Saturday 9th April – The Cove: Corio Community Reserve, 20 Hendy Street Corio (enter off Bogong)  (Google Map)

12:00pm W Melton Wolves defeat Geelong Buccaneers 38-24

Sunday 10th April – Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills  (Google Map)

10:00am J Pakenham Silverbacks defeat Berwick Miners 40-20
1:30pm W Northern Lady Raiders defeat Berwick Miners Diamonds  64-0

Sunday 10th April – Henry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Google Map)

10:00am J MUGC Lions defeat Northern Raiders  34-6
1:30pm J Monash Warriors defeat Western Crusaders  70-14

Bye: Pakenham Silverbacks (Women)

Week 9 – Saturday 16th & Sunday 17th April

Saturday 16th April – Namatjira Reserve, Newport Road South Clayton

10:00am J Pakenham Silverbacks defeat MUGC Lions  14-12
1:30pm J South Eastern Predators defeat Berwick Miners  40-16

Saturday 16th April – Ranger Field, Springfield Avenue Croydon (Google Map)

10:00am J Croydon Rangers defeat Western Crusaders 58-22
1:30pm W Geelong Buccaneers defeat Croydon Rangers  60-26

Sunday 17th April – DR Atkinson Reserve, Argyle Street Reservoir

10:00am J Monash Warriors defeat Northern Raiders  40-26
1:30pm W Northern Lady Raiders defeat Melton Wolves  36-8

Sunday 17th April – Heatherbrae Reserve, Arena Parade Officer (Google Map)

3:00pm W MUGC Chargers defeat Pakenham Silverbacks  34-14

Bye: Berwick Miners Diamonds

Women’s Semi Finals – Saturday 23rd April

DR Atkinson Reserve, Argyle Street Reservoir

GEELONG BUCCANEERS defeat MELTON WOLVES
MELBOURNE UNI CHARGERS defeat NORTHERN LADY RAIDERS

Under 19’s Semi Finals – Sunday 24th April

Brens Oval, Macarthur Road Parkville

MELBOURNE UNI LIONS defeat PAKENHAM SILVERBACKS
MONASH WARRIORS defeat NORTHERN RAIDERS

2016-Vic-Bowl-Promo

This entry was posted in Fixture/Schedule and tagged , . Bookmark the permalink.

20 Responses to 2016 Under 19’s & Women’s Season

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *