2017 Women’s & Colts (Under 19’s) Season

Women’s Semi Finals – Saturday  6th May

Sydney Pargeter Reserve, Endeavour Hills

10:30am: CROYDON RANGERS (1) vs GEELONG BUCCANEERS (4)
2:00pm: MELBOURNE UNI CHARGERS (2) vs WESTERN CRUSADERS (3)

Colts Semi Finals – Sunday 7th May

Brens Oval, Macarthur Parade Parkville – 10:30am & 2pm kickoff 

10:30am: SOUTH EASTERN PREDATORS (1) vs GEELONG BUCCANEERS (4)
2:00pm: MELBOURNE UNI LIONS (2) vs WESTERN CRUSADERS (3)

2017 Women’s & Colts VIC BOWL – Saturday May 13th

Ranger Field, Springfield Reserve Croydon

The 2017 Women’s & Colts regular season is now complete. Full results are detailed below.

C – COLTS (15-19 year old)

W – WOMEN’S (16+)

2017 Women’s Final Standings

TeamGWLDP
Croydon Rangers770014
Melbourne Uni Chargers751111
Western Crusaders*75208
Geelong Buccaneers^73406
Northern Lady Raiders73406
Monash Warriors72415
Pakenham Silverbacks72504
Ballarat Kestrels70700

2017 Colts Final Standings

TeamGWLDP
South Eastern Predators880016
Melbourne Uni Lions^853010
Western Crusasders853010
Geelong Buccaneers^84408
Monash Warriors84408
Northern Raiders^81702
Croydon Rangers81702
* Penalised 2 points for player infraction
^ Standings based on head to head record

Week 1 – Saturday 18th February

Saturday 18th February – DR Atkinson Reserve, Argyle Street Reservoir

3:00pm C Croydon Rangers defeat Melbourne Uni Lions  26-24
6:30pm C South Eastern Predators defeat Northern Raiders  52-26

Saturday 18th February – The Cove: Corio Community Reserve, 20 Hendy Street Corio (enter off Bogong) (Google Map)

1:30pm C Geelong Buccaneers defeat Western Crusaders  16-7

Bye: Warriors (Colts), All Women’s Teams

Week 2 – Saturday 25th & Sunday 26th February

Saturday 25th February – MacPherson Park Recreation Reserve, 783 Coburns Road Melton (Google maps)

3:00pm C Geelong Buccaneers defeat Croydon Rangers  20-16
6:30pm W Croydon Rangers defeat Ballarat Kestrels 52-0

Saturday 25th February – The Cove: Corio Community Reserve, 20 Hendy Street Corio (enter off Bogong) (Google Map)

1:30pm W Monash Warriors defeat Geelong Buccaneers  12-8

Saturday 25th February -DR Atkinson Reserve, Argyle Street Reservoir

3:00pm C Melbourne Uni Lions defeat Northern Raiders  40-8
6:30pm W Northern Lady Raiders defeat Pakenham Silverbacks  28-8

Sunday 26th February – Henry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Google Map)

10:30am C South Eastern Predators defeat Monash Warriors  44-16
2:00pm W Melbourne Uni Chargers defeat Western Crusaders  13-8

Bye: Crusaders (Colts)

Week 3 – Saturday 4th & Sunday 5th March

Saturday 4th March – MacPherson Park Recreation Reserve, 783 Coburns Road Melton (Google maps)

3:00pm C Melbourne Uni Lions defeat Monash Warriors  34-20
6:30pm W Croydon Rangers defeat Melbourne Uni Chargers 38-13

Saturday 4th March – DR Atkinson Reserve, Argyle Street Reservoir

3:00pm C Western Crusaders defeat Northern Raiders  39-14
6:30pm W Geelong Buccaneers defeat Northern Lady Raiders 18-14

Sunday 5th March – Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills (Google Maps)

10:30am C South Eastern Predators defeat Croydon Rangers  14-6
2:00pm W Pakenham Silverbacks defeat Ballarat Kestrels  8-6

Sunday 5th March – Henry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Google Map)

1:30pm W Western Crusaders defeat Monash Warriors  28-6

Bye: Buccaneers (Colts)

Week 4 – Saturday 11th & Sunday 12th March

Saturday 11th March – The Cove: Corio Community Reserve, 20 Hendy Street Corio
(enter off Bogong) (Google Map)

10:30am C Melbourne Uni Lions defeat Geelong Buccaneers  36-0
2:00pm W Geelong Buccaneers defeat Ballarat Kestrels  18-0

Saturday 11th March – DR Atkinson Reserve, Argyle Street Reservoir

3:00pm C Monash Warriors defeat Northern Raiders  TBC
6:30pm W Melbourne Uni Chargers defeat Northern Lady Raiders 20-14

Sunday 12th March – Henry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Google Map)

10:30am C Western Crusaders defeat Croydon Rangers  38-26
2:00pm W Croydon Rangers defeat Western Crusaders  26-8

Sunday 12th March -Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills (Google Maps)

6:30pm W Pakenham Silverbacks defeat Monash Warriors  6-0

Bye: Predators (Colts)

Week 5 – Saturday 18th & Sunday 19th March

Saturday 18th March – DR Atkinson Reserve, Argyle Street Reservoir

6:30pm C Geelong Buccaneers defeat Northern Raiders 48-30

Sunday 19th March – Namatjira Reserve, Newport Road South Clayton

10:30am C Monash Warriors defeat Croydon Rangers  30-26
2:00pm C South Eastern Predators defeat Western Crusaders 23-7

Bye: Lions (Colts), All women’s teams

Week 6 – Saturday 25th & Sunday 26th March

Saturday 25th March – Namatjira Reserve, Newport Road South Clayton

1:30pm C South Eastern Predators defeat Geelong Buccaneers  24-12

Saturday 25th March – MacPherson Park Recreation Reserve, 783 Coburns Road Melton (Google maps)

3:00pm W Melbourne Uni Chargers defeat Geelong Buccaneers  21-0
6:30pm W Monash Warriors defeat Ballarat Kestrels  36-0

Saturday 25th March – DR Atkinson Reserve, Argyle Street Reservoir

3:00pm C Melbourne Uni Lions defeat Croydon Rangers  34-14
6:30pm W Croydon Rangers defeat Pakenham Silverbacks  36-8

Sunday 26th March – Henry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Google Map)

10:30am W Western Crusaders defeat Northern Lady Raiders  32-18
2:00pm C Western Crusaders defeat Monash Warriors  28-26

Bye: Raiders (Colts)

Week 7 – Saturday 1st & Sunday 2nd April

Saturday 1st April – Namatjira Reserve, Newport Road South Clayton

10:30am W Melbourne Uni Chargers defeat Pakenham Silverbacks 27-0
2:00pm C South Eastern Predators defeat Melbourne Uni Lions 66-20

Saturday 1st April – MacPherson Park Recreation Reserve, 783 Coburns Road Melton (Google maps)

3:00pm W Northern Lady Raiders defeat Ballarat Kestrels  50-0

Saturday 1st April – DR Atkinson Reserve, Argyle Street Reservoir

3:00pm W Croydon Rangers defeat Monash Warriors  50-40
6:30pm C Northern Raiders defeat Croydon Rangers  42-28

Sunday 2nd April – Henry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Google Map)

10:30am W Western Crusaders defeat Geelong Buccaneers  52-32
2:00pm C Western Crusaders defeat Geelong Buccaneers  32-20

Bye: Warriors (Colts)

Week 8 – Saturday 8th April

Saturday 8th April – DR Atkinson Reserve, Argyle Street Reservoir

3:00pm C South Eastern Predators defeat Geelong Buccaneers  28-12
6:30pm C Monash Warriors defeat Northern Raiders  14-6

Bye: Lions (Colts), Crusaders (Colts), Rangers (Colts), All Women’s teams

Easter 14 – 17 April – League Bye

 

Week 9 – Saturday 22nd & Sunday 23rd April

Saturday 22nd April – Oval 2, Cuthberts Road, Alfredton (Ballarat) – Google Maps

3:00pm W Croydon Rangers defeat Northern Lady Raiders  40-28
6:30pm W Western Crusaders defeat Ballarat Kestrels  52-0

Saturday 22nd April – Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills (Google Maps)

3:00pm C Monash Warriors defeat Melbourne Uni Lions 24-12
6:30pm W Geelong Buccaneers defeat Pakenham Silverbacks  24-6

Sunday 23rd April – Henry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Google Map)

10:30am C Western Crusaders defeat Croydon Rangers  7-0
2:00pm W Monash Warriors drew Melbourne Uni Chargers  0-0

Bye: Buccaneers (Colts), Raiders (Colts), Predators (Colts)

Week 10 – Saturday 29th & Sunday 30th April

Saturday 29th April – Namatjira Reserve, Newport Road South Clayton

10:30am C South Eastern Predators defeat Northern Raiders  44-14
2:00pm W Melbourne Uni Chargers defeat Ballarat Kestrels 66-0

Saturday 29th April – The Cove: Corio Community Reserve, 20 Hendy Street Corio (enter off Bogong) (Google Map)

10:30am C Geelong Buccaneers defeat Monash Warriors  32-15
2:00pm W Croydon Rangers defeat Geelong Buccaneers 18-14

Saturday 29th April – DR Atkinson Reserve, Argyle Street Reservoir

6:30pm W Northern Lady Raiders defeat Monash Warriors  56-6

Sunday 30th April – Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills (Google Maps)

10:30am W Western Crusaders defeat Pakenham Silverbacks  30-8
2:00pm C Melbourne Uni Lions defeat Western Crusaders  22-15
TBC JV Junior Varsity Game (11-15 year olds)  TBC

Bye: Rangers (Colts)

Women’s Semi Finals – Saturday  6th May

Sydney Pargeter Reserve, Endeavour Hills

10:30am: CROYDON RANGERS (1) vs GEELONG BUCCANEERS (4)
2:00pm: MELBOURNE UNI CHARGERS (2) vs WESTERN CRUSADERS (3)

Colts Semi Finals – Sunday 7th May

Brens Oval, Parkville – 10:30am & 2pm kickoff 

10:30am: SOUTH EASTERN PREDATORS (1) vs GEELONG BUCCANEERS (4)
2:00pm: MELBOURNE UNI LIONS (2) vs WESTERN CRUSADERS (3)

2017 Women’s & Colts VIC BOWL – Saturday May 13th

Ranger Field, Springfield Reserve Croydon

This entry was posted in Fixture/Schedule and tagged , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.