2014 Senior Men’s Season

Do you want to play Gridiron

The 2014 Gridiron Victoria Senior men’s season is OUR BIGGEST EVER with 14 teams competing and two new clubs.

This year the competition comprises two divisions split into conferences and seeded in this order:

Division One (10 teams)
Conference A
Monash Warriors,  Croydon Rangers, Berwick MinersMelbourne Uni RoyalsBendigo Dragons

Conference B
Geelong Buccaneers,  Western Crusaders,  Monash Barbarians,  Northern Raiders, South Eastern Predators

Division Two (4 teams)
Gippsland GladiatorsBallarat Falcons, Pakenham Silverbacks, Melbourne Uni Lions

Division one will play each other twice in their own conference and once cross-conference (13 games). Division two will play each other 4 times (12 games total).

2014 Senior Men’s Fixture

Please find the 2014 fixture detailed below,
or download the 2014 Gridiron Victoria Senior Men’s Season Fixture (PDF)

Schedule of Events for 2014 (PDF)

Week 1 – Saturday 3rd May & Sunday 4th May

Saturday 3rd May – The Cove: Corio Community Reserve, 20 Hendy Street Corio (enter off Bogong)  (Google Map)

10:30am South Eastern Predators defeat Western Crusaders  6-0
1:30pm Geelong Buccaneers defeat Monash Warriors  49-22

Saturday 3rd May – Ranger Field, Springfield Avenue Croydon (Google Maps)

10:30am Ballarat Falcons defeat Gippsland Gladiators  16-14
1:30pm Croydon Rangers defeat Bendigo Dragons  18-8

Sunday 4th May – Brens Oval, Royal Park, Macarthur Road Parkville (Google Map) 

10:30am Melbourne Uni Lions drew Pakenham Silverbacks  8-8
1:30pm Berwick Miners defeat Melbourne Uni Royals  14-13

Sunday 4th May - LE Cotchin Reserve, Massey Avenue Reservoir  (Google Maps)

1:00pm Monash Barbarians defeat Northern Raiders 30-14

Week 2 – Saturday 10th May

Saturday 10th May - LE Cotchin Reserve, Massey Avenue Reservoir  (Google Maps)

10:30am Bendigo Dragons defeat Melbourne Uni Royals  24-6
1:30pm South Eastern Predators defeat Northern Raiders  15-0

Saturday 10th May - Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills  (Google Map)

10:30am  Geelong Buccaneers defeat Monash Barbarians 55-0
1:30pm Monash Warriors defeat Berwick Miners  30-0

Saturday 10th May - Maryvale Reserve, Grant Street Morwell (Google Map)

10:30am Gippsland Gladiators defeat Pakenham Silverbacks  28-0
1:30pm Ballarat Falcons defeat Melbourne Uni Lions  30-0

Bye: Crusaders, Rangers

Week 3 – Saturday 17th May & Sunday 18th May

Saturday 17th May - The Cove Corio Community Reserve, 20 Hendy Street Corio (enter off Bogong)  (Google Map)

10:30am Ballarat Falcons defeat Pakenham Silverbacks  15-12
1:30pm Geelong Buccaneers defeat South Eastern Predators 41-7

Saturday 17th May – Ranger Field, Springfield Avenue Croydon (Google Maps)

10:30am Gippsland Gladiators defeat Melbourne Uni Lions  58-6
1:30pm Croydon Rangers defeat Melbourne Uni Royals  28-0

Sunday 18th May - Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills  (Google Map)

10:30am Monash Warriors defeat Bendigo Dragons  44-6
1:30pm Monash Barbarians defeat Berwick Miners  28-8

 Sunday 18th May - Henry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Google Map)

1:00pm Western Crusaders d Northern Raiders  25-0

Week 4 – Saturday 24th May & Sunday 25th May

Saturday 24th May - Henry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Google Map)

10:30am Bendigo Dragons defeat Berwick Miners  14-0
1:30pm Geelong Buccaneers defeat Western Crusaders  50-0

Saturday 24th May – Ranger Field, Springfield Avenue Croydon (Google Maps)

10:30am South Eastern Predators draw Monash Barbarians  6-6
1:30pm Monash Warriors defeat Croydon Rangers  20-6

Sunday 25th May - White Flat Oval, Moyle Street Ballarat (Google Maps)

10:30am Pakenham Silverbacks defeat Melbourne Uni Lions  38-20
1:30pm Gippsland Gladiators defeat Ballarat Falcons  24-0

Bye: Royals, Raiders

Week 5 – Saturday 31st May & Sunday 1st June

Saturday 31st May - The Cove Corio Community Reserve, 20 Hendy Street Corio (enter off Bogong)  (Google Map)

10:30am Western Crusaders def Monash Barbarians  35-0
1:30pm Geelong Buccaneers def Northern Raiders  44-0

Sunday 1st June - Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills  (Google Map)

10:30am Bendigo Dragons def South Eastern Predators  6-0
1:30pm Croydon Rangers def Berwick Miners  20-0

 Sunday 1st June - Brens Oval, Royal Park, Macarthur Road Parkville (Google Map)

1:00pm Monash Warriors def Melbourne Uni Royals  56-0

Bye: Gladiators, Lions, Falcons, Silverbacks

Week 6 - Saturday 7th & Sunday 8th June

Saturday 7th June - Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills (Google Map)

1:00pm Ballarat Falcons def Melbourne Uni Lions 14-0
4:00pm South Eastern Predators def Melbourne Uni Royals  28-8
7:00pm Berwick Miners def Northern Raiders  16-0

Saturday 7th June - Tom Flood Sports Centre, Park Road Bendigo (Google Map)

4:00pm Geelong Buccaneers def Croydon Rangers  12-7
7:00pm Bendigo Dragons def Monash Barbarians  70-16

Sunday 8th June - Henry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Google Map)

10:30am Gippsland Gladiators def Pakenham Silverbacks  34-12
1:30pm Monash Warriors def Western Crusaders  28-26

Week 7 – Saturday 14th June & Sunday 15th June

Saturday 14th June - White Flat Oval, Moyle Street Ballarat (Google Maps)

10:30am Ballarat Falcons def Pakenham Silverbacks  15-6
1:30pm Western Crusaders def Bendigo Dragons  18-0

Saturday 14th June - The Cove: Corio Community Reserve, 20 Hendy Street Corio (enter off Bogong)  (Google Map)

10:30am Gippsland Gladiators def Melbourne Uni Lions  58-0
1:30pm Geelong Buccaneers def Melbourne Uni Royals  62-6

Sunday 15th June - LE Cotchin Reserve, Massey Avenue Reservoir  (Google Maps)

10:30am Monash Warriors def Monash Barbarians  78-6
1:30pm Croydon Rangers def Northern Raiders  35-0

Sunday 15th June - Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills  (Google Map)

1:00pm Berwick Miners def South Eastern Predators  8-0

Week 8 –  Sunday 22nd June (Division one bye)

Sunday 22nd June - Brens Oval, Royal Park, Macarthur Road Parkville (Google Map)

10:30am Gippsland Gladiators def Ballarat Falcons 34-20
1:30pm  Pakenham Silverbacks def Melbourne Uni Lions 31-6

Bye: (All Division 1) Warriors, Buccaneers, Rangers, Crusaders, Miners, Dragons, Barbarians, Royals, Raiders, Predators

Week 9 – Saturday 28th June & Sunday 29th June

Saturday 28th June - Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills  (Google Map)

1:00pm Geelong Buccaneers def Berwick Miners 26-0

Saturday 28th June - Ranger Field, Springfield Avenue Croydon (Google Maps)

10:30am Monash Warriors def South Eastern Predators 42-0
1:30pm Croydon Rangers def Monash Barbarians 52-12

Sunday 29th June - Henry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Google Map)

10:30am Bendigo Dragons def Northern Raiders 64-0
1:30pm Western Crusaders def Melbourne Uni Royals 38-24

Bye: Gladiators, Falcons, Silverbacks, Lions

Week 10 – US Independence Day Celebration
Saturday 5th July & Sunday 6th July

Saturday 5th July – The Cove: Corio Community Reserve, 20 Hendy Street Corio (Google Map)

10:30am Croydon Rangers def South Eastern Predators  32-0
1:30pm Geelong Buccaneers def Bendigo Dragons 60-28

Saturday 5th July - White Flat Oval, Moyle Street Ballarat (Google Maps)

1:00pm Ballarat Falcons def Melbourne Uni Lions (forfeit)  7-0*

Sunday 6th July - Maryvale Reserve, Grant Street Morwell (Google Maps)

10:30am Pakenham Silverbacks def Gippsland Gladiators 7-6
1:30pm Western Crusaders def Berwick Miners 7-0

Sunday 6th July - LE Cotchin Reserve, Massey Avenue Reservoir  (Google Maps)

10:30am Melbourne Uni Royals def Monash Barbarians 44-38
1:30pm Monash Warriors def Northern Raiders 46-0

Week 11 – Saturday 12th July & Sunday 13th July

Saturday 12th July - Tom Flood Sports Centre, Park Road Bendigo (Google Map)

4:00pm Western Crusaders def South Eastern Predators  13-12
7:00pm Croydon Rangers def Bendigo Dragons 14-6

Saturday 12th July - LE Cotchin Reserve, Massey Avenue Reservoir (Google Maps)

Gippsland Gladiators def Melbourne Uni Lions (forfeit) 7-0
1:30pm Monash Barbarians def Northern Raiders  34-30

Bye: Warriors, Buccaneers

Sunday 13th July - Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills  (Google Map)

10:30am Pakenham Silverbacks def Ballarat Falcons  18-0
1:30pm Berwick Miners def Melbourne Uni Royals  52-6

Week 12 – Saturday 19th July & Sunday 20th July

Saturday 19th July - Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills  (Google Map)

10:30am Monash Warriors defeat Melbourne Uni Royals  64-0
1:30pm Croydon Rangers defeat Berwick Miners  14-6

Sunday 20th July - LE Cotchin Reserve, Massey Avenue Reservoir (Google Maps)

10:30am Western Crusaders defeat Monash Barbarians  35-6
1:30pm  Geelong Buccaneers defeat Northern Raiders  50-6

Bye: Dragons, Predators, Gladiators, Falcons, Silverbacks, Lions

Week 13 – Saturday 26th July & Sunday 27th July

Saturday 26th July - The Cove: Corio Community Reserve, 20 Hendy Street Corio (enter off Bogong)  (Google Map)

10:30am Monash Warriors def Bendigo Dragons  30-0
1:30pm Geelong Buccaneers def South Eastern Predators  21-6

Sunday 27th July - Brens Oval, Royal Park, Macarthur Road Parkville (Google Map)

Pakenham Silverbacks def Melbourne Uni Lions (forfeit) 7-0
1:30pm Melbourne Uni Royals vs Croydon Rangers

Sunday 27th July - Henry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Google Map)

10:30am Ballarat Falcons vs Gippsland Gladiators
1:30pm Western Crusaders vs Northern Raiders

Bye: Miners, Barbarians

Week 14 – Saturday 2nd August & Sunday 3rd August

Saturday 2nd August - Tom Flood Sports Centre, Park Road Bendigo (Google Map)

4:00pm Western Crusaders vs Geelong Buccaneers
7:00pm Bendigo Dragons vs Berwick Miners

Saturday 2nd August - Maryvale Reserve, Grant Street Morwell (Google Maps)

1:00pm Gippsland Gladiators vs Pakenham Silverbacks

Sunday 3rd August - Monash University Clayton, Wellington Road Clayton (Google Map)

10:30am Monash Barbarians vs South Eastern Predators
1:30pm Monash Warriors vs Croydon Rangers

Sunday 3rd August - Brens Oval, Royal Park, Macarthur Road Parkville (Google Map)

Ballarat Falcons def Melbourne Uni Lions (forfeit) 7-0
1:30pm Melbourne Uni Royals vs Northern Raiders

Week 15 – Saturday 9th August & Sunday 10th August

Saturday 9th August – Ranger Field, Springfield Avenue Croydon (Google Maps)

10:30am South Eastern Predators vs Northern Raiders
1:30pm Croydon Rangers vs Western Crusaders

Saturday 9th August - Delacombe Sports Centre: Greenhalghs Rd, Delacombe  (Google Map)

1:00pm Ballarat Falcons vs Pakenham Silverbacks

Sunday 10th August – Monash University Clayton, Wellington Road Clayton (Google Map)

10:30am Monash Barbarians vs Geelong Buccaneers
1:30pm Monash Warriors vs Berwick Miners

Sunday 10th August - Brens Oval, Royal Park, Macarthur Road Parkville (Google Map)

1:30pm Melbourne Uni Royals vs Bendigo Dragons
Gippsland Gladiators def Melbourne Uni Lions (forfeit) 7-0
This entry was posted in Seniors. Bookmark the permalink.

5 Responses to 2014 Senior Men’s Season

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>