2017 Senior Men’s Season

2017 VIC BOWL XXXIII CHAMPIONS: Western Crusaders

WESTERN CRUSADERS defeat MELBOURNE UNI ROYALS 30-9

 

Division Two Champions VII: Northern Raiders

NORTHERN RAIDERS defeat MELTON WOLVES 10-0

 

Semi Finals Division One – Saturday 7th @ Crusaders

MELBOURNE UNI ROYALS defeat MONASH WARRIORS  24-13

WESTERN CRUSADERS defeat CROYDON RANGERS 34-10

Semi Finals Division Two – Sunday 8th October @ Raiders

NORTHERN RAIDERS  defeat MONASH BARBARIANS 7-6

MELTON WOLVES defeat WESTERN CRUSADERS II 20-0

 

Final Standings Division One

TeamGWLDP
Western Crusaders10100020
Monash Warriors1073014
Melbourne Uni Royals^104608
Croydon Rangers104608
Geelong Buccaneers103706
South Eastern Predators102804

Final Standings Division Two

TeamGWLDP
Northern Raiders12102020
Melton Wolves1293018
Western Crusaders II1275014
Monash Barbarians1265113
Bendigo Dragons124719
Ballarat Falcons124808
Casey Cardinia United1211102

^ Standings based on head to head record

 

Week 1 – Saturday June 17

Saturday 17th June – Lakeside Recreation Reserve, Shearwater Boulevard Pakenham (Google Map)

3:00pm Ballarat Falcons defeat Melton Wolves  13-12
6:30pm Western Crusaders II defeat Casey Cardinia United  24-8

Sunday 18th June – Tom Flood Sports Center Bendigo

1:00pm Northern Raiders defeat Bendigo Dragons  18-0

Bye: Barbarians, All Division One teams

Week 2 – Saturday 24th & Sunday 25th June

Saturday 24th June -DR Atkinson Reserve, Argyle Street Reservoir

1:00pm Northern Raiders defeat Casey Cardinia United 29-0

Sunday 25th June – Alfredton 2, Cuthberts Road Alfredton

10:30am Melton Wolves defeat Bendigo Dragons  27-8
2:00pm Ballarat Falcons defeat Monash Barbarians  14-8

Bye: Crusaders II, All Div 1 teams

Week 3 – Saturday 1st & Sunday 2nd July

Saturday 1st July – Alfredton 2, Cuthberts Road Alfredton

1:00pm Northern Raiders defeat Ballarat Falcons 23-9

Sunday 2nd July – MacPherson Park Recreation Reserve, 783 Coburns Road Melton (Google maps)

10:30am Western Crusaders II defeat Bendigo Dragons  22-18
2:00pm Melton Wolves defeat Monash Barbarians  21-0

Bye: CCU, All Div 1 teams

Week 4 – Saturday 8th July

Saturday 8th July – Tom Flood Sports Center Bendigo

10:30am Western Crusaders II defeat Ballarat Falcons  15-12
2:00pm Bendigo Dragons defeat CCU  34-6

Saturday 8th July – DR Atkinson Reserve, Argyle Street Reservoir

1:00pm Monash Barbarians defeat Northern Raiders 14-6

Bye: Wolves, All Div 1 teams

Week 5 – Saturday 15th & Sunday 16th July

Saturday 15th July – Tom Brown Reserve, Mary Busch Sebastopol

10:30am Northern Raiders defeat Melton Wolves  27-21
2:00pm Ballarat Falcons defeat Casey Cardinia  9-0

Saturday 15th July – Ranger Field, Springfield Avenue Croydon (Google Maps)

10:30am Geelong Buccaneers defeat South Eastern Predators  20-16
2:00pm Western Crusaders defeat Croydon Rangers  32-13

Sunday 16th July – Brens Oval, Royal Park, Macarthur Road Parkville (Google Map)

10:30am Monash Barbarians defeat Western Crusaders II  18-8
2:00pm Monash Warriors defeat Melbourne Uni Royals  32-7

Bye: Dragons

Week 6 – Saturday 22nd & Sunday 23rd July

Saturday 22nd July – Tom Flood Sports Center Bendigo

3:00pm Melbourne Uni Royals defeat South Eastern Predators 23-6
6:30pm Ballarat Falcons defeat Bendigo Dragons 22-16

Saturday 22nd July – Lakeside Recreation Reserve, Shearwater Boulevard Pakenham (Google Map)

10:30am Croydon Rangers defeat Monash Warriors  15-14
2:00pm Monash Barbarians defeat CCU  14-8

Sunday 23rd July – Henry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Google Map)

10:30am Melton Wolves defeat Western Crusaders II  28-6
2:00pm Western Crusaders defeat Geelong Buccaneers  50-12

Bye: Raiders

Week 7 – Saturday 29th & Sunday 30th July

Saturday 29th July -The Cove: Corio Community Reserve, 20 Hendy Street Corio (enter off Bogong) (Google Map)

10:30am Monash Warriors defeat South Eastern Predators  TBC
2:00pm Croydon Rangers defeat Geelong Buccaneers  27-12

Sunday 30th July – MacPherson Park Recreation Reserve, 783 Coburns Road Melton (Google maps)

10:30am Monash Barbarians drew Bendigo Dragons 18-18
2:00pm Melton Wolves defeat CCU TBC

Sunday 30th July – Brens Oval, Royal Park, Macarthur Road Parkville (Google Map)

10:30am Northern Raiders defeat Western Crusaders II TBC
2:00pm Western Crusaders defeat Melbourne Uni Royals 36-12

Bye: Falcons

Week 8 – Saturday 5th & Sunday 6th August

Saturday 5th August – Ranger Field, Springfield Avenue Croydon (Google Maps)

10:30am Western Crusaders defeat South Eastern Predators  66-0
2:00pm Croydon Rangers defeat Melbourne Uni Royals  24-7

Saturday 5th August -The Cove: Corio Community Reserve, 20 Hendy Street Corio (enter off Bogong) (Google Map)

10:30am Melton Wolves defeat Ballarat Falcons  28-12
2:00pm Monash Warriors defeat Geelong Buccaneers  26-20

Sunday 6th August -DR Atkinson Reserve, Argyle Street Reservoir

10:30am Western Crusaders II defeat CCU
2:00pm Northern Raiders defeat Bendigo Dragons  26-0

Bye: Barbarians

Week 9 – Saturday 12th & Sunday 13th August

Saturday 12th August – Namatjira Reserve, Newport Road South Clayton

10:30am Western Crusaders defeat Monash Warriors  32-13
2:00pm Croydon Rangers defeat South Eastern Predators  44-12

Saturday 12th August – DR Atkinson Reserve, Argyle Street Reservoir

3:00pm Bendigo Dragons defeat Melton Wolves  9-7
6:30pm Northern Raiders defeat CCU  7-0

Sunday 13th August – Brens Oval, Royal Park, Macarthur Road Parkville (Google Map)

10:30am Monash Barbarians defeat Ballarat Falcons  22-18
2:00pm Geelong Buccaneers defeat Melbourne Uni Royals  26-20

Bye: Crusaders II

Week 10 – Saturday 19th & Sunday 20th August

Saturday 19th August – Ranger Field, Springfield Avenue Croydon (Google Maps)

10:30am Northern Raiders defeat Ballarat Falcons  21-0
2:00pm Western Crusaders defeat Croydon Rangers  48-0

Sunday 20th August – Brens Oval, Royal Park, Macarthur Road Parkville (Google Map)

10:30am South Eastern Predators defeat Geelong Buccaneers  20-16
2:00pm Monash Warriors defeat Melbourne Uni Royals  22-16

Sunday 20th August – MacPherson Park Recreation Reserve, 783 Coburns Road Melton (Google maps)

10:30am Western Crusaders II defeat Bendigo Dragons  14-8
2:00pm Melton Wolves defeat Monash Barbarians  19-14

Bye: CCU

League Wide Bye 26th & 27th August

Go and enjoy the College football game in Sydney!

 

Week 11 – Saturday 2nd & Sunday 3rd September

Saturday 2nd September – Namatjira Reserve, Newport Road South Clayton

10:30am Monash Warriors defeat Croydon Rangers  18-0
2:00pm Melbourne Uni Royals defeat South Eastern Predators  19-2

Sunday 3rd September – Lakeside Recreation Reserve, Shearwater Boulevard Pakenham (Google Map)

10:30am Northern Raiders defeat Monash Barbarians  55-0
2:00pm Bendigo Dragons defeat CCU  22-0

Sunday 3rd September – Henry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Google Map)

10:30am Western Crusaders II defeat Ballarat Falcons 46-36
2:00pm Western Crusaders defeat Geelong Buccaneers  7-0

Bye: Wolves

Week 12 – Saturday 9th & Sunday 10th September

Saturday 9th September – The Cove: Corio Community Reserve, 20 Hendy Street Corio (enter off Bogong) (Google Map)

10:30am Western Crusaders defeat Melbourne Uni Royals  34-0
2:00pm Geelong Buccaneers defeat Croydon Rangers  14-6

Saturday 9th September – Namatjira Reserve, Newport Road South Clayton

10:30am Western Crusaders II defeat Monash Barbarians  19-0
2:00pm Monash Warriors defeat South Eastern Predators  50-0

Sunday 10th September – Lakeside Recreation Reserve, Shearwater Boulevard Pakenham (Google Map)

10:30am Melton Wolves defeat Northern Raiders  27-14
2:00pm CCU defeat Ballarat Falcons  32-22

Bye: Dragons

Week 13 – Saturday 16th & Sunday 17th September

Saturday 16th September – Griff Hunt Reserve, Lyons Road Croydon (Google Maps)

10:30am Bendigo Dragons defeat Ballarat Falcons  21-6
2:00pm Melbourne Uni Royals defeat Croydon Rangers  34-0

Sunday 17th September – MacPherson Park Recreation Reserve, 783 Coburns Road Melton (Google maps)

10:30am Western Crusaders defeat South Eastern Predators  65-0
2:00pm Melton Wolves vs Western Crusaders II  34-8

Sunday 17th September – Monash University, Wellington Road Clayton (Google Map)

10:30am Monash Barbarians defeat CCU 8-6
2:00pm Monash Warriors defeat Geelong Buccaneers  28-0

Bye: Raiders

Week 14 – Saturday 23rd & Sunday 24th September

Saturday 23rd September –  The Cove: Corio Community Reserve, 20 Hendy Street Corio (enter off Bogong) (Google Map)

10:30am Northern Raiders defeat Western Crusaders II  41-20
2:00pm Melbourne Uni Royals defeat Geelong Buccaneers  66-6

Saturday 23rd September – Namatjira Reserve, Newport Road South Clayton

10:30am Melton Wolves defeat CCU  8-6
2:00pm South Eastern Predators defeat Croydon Rangers  26-12

Sunday 24th September – Monash University, Wellington Road Clayton (Google Map)

10:30am Monash Barbarians defeat Bendigo Dragons  6-0
2:00pm Western Crusaders defeat Monash Warriors  14-0

Bye: Falcons

 

Semi Finals Division One – Saturday 7th @ Crusaders

MELBOURNE UNI ROYALS defeat MONASH WARRIORS  24-13

WESTERN CRUSADERS defeat CROYDON RANGERS 34-10

 

Semi Finals Division Two – Sunday 8th October @ Raiders

NORTHERN RAIDERS  defeat MONASH BARBARIANS 7-6

MELTON WOLVES defeat WESTERN CRUSADERS II 20-0

 

Tie-break Steps

  1. Fewest forfeits
  2. Best head-to-head results between tied teams
  3. Best net points differential between tied teams
  4. Best head-to-head record in games between tied teams and highest ranked non tied teams
  5. Best net points differential in games between tied teams and highest ranked non tied teams
  6. Repeat steps 4 and 5 for all teams in the division.
  7. Fewest Ejections
  8. Fewest Unsportsmanlike Conduct Fouls
  9. Fewest Personal Fouls
  10. Coin toss
This entry was posted in Seniors and tagged . Bookmark the permalink.

Comments are closed.