2012 Junior Season

The 2012 Gridiron Victoria Junior season comprises six teams:

Bay City Buccaneers, Croydon Rangers, Monash Warriors, Western Crusaders, Berwick Miners, Northern Raiders.

If you wish to play juniors, it is not too late and you should contact us now! In order to play juniors, you must be at least 14 years of age by the 30th of September 2012 and under 18 years of age by the 1st of January 2012.

Also making history in 2012, the Western Foxes Women’s Gridiron Team will play a series of intra-club matches in their inaugural season. The Foxes are for 18 years+ women and are part of the Western Crusaders in Footscray.

2012 TGI Friday’s Junior VIC BOWL – Sunday 2nd December

Ranger Field, Springfield Avenue Croydon (Click for map)

11:00am: Western Foxes Women’s Gridiron Scrimmage
2:00pm: CROYDON RANGERS vs MONASH WARRIORS

2012 Junior Semi Final Results

MONASH WARRIORS defeat BERWICK MINERS 36-28
CROYDON RANGERS defeat BAY CITY BUCCANEERS 58-0

2012 Junior Regular Season Results

Round 1 – Sunday 30th September

Sunday 30th September – Ranger Field, Springfield Avenue, Croydon (Rangers) Map

10:00am Berwick Miners defeat Northern Raiders  64-14
12:45pm Monash Warriors defeat Bay City Buccaneers  30-12
3:30pm Croydon Rangers defeat Western Crusaders  32-12

Round 2 – Sunday 7th October

Sunday 7th October – CH Sullivan Reserve, Blake Street, Reservoir (Raiders) Map

10:00am Western Crusaders defeat Monash Warriors  20-14
12:45pm Berwick Miners defeat Bay City Buccaneers  44-38
3:30pm Croydon Rangers defeat Northern Raiders  42-0

Round 3 – Saturday 13th October

Saturday 13th October – The Cove, 20 Hendy Street, Corio (Enter off Bogong) (Buccaneers) Map

10:00am Croydon Rangers defeat Bay City Buccaneers 62-40
12:45pm Western Crusaders defeat Northern Raiders 58-12
3:30pm Berwick Miners defeat Monash Warriors 34-14

Round 4 – Sunday 21st October

Sunday 21st October  – Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills (Miners) Map

10:00am Croydon Rangers defeat Monash Warriors  32-28
12:45pm Bay City Buccaneers defeat Northern Raiders 7-0
3:30pm Berwick Miners defeat Western Crusaders  26-8

Round 5 – Saturday 27th & Sunday 28th October

Saturday 27th OctoberThe Cove, 20 Hendy Street, Corio (Enter off Bogong) (Buccaneers) Map

1:00pm Monash Warriors defeat Bay City Buccaneers 40-26

Sunday 28th October  – Henry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Crusaders) Map

10:00am Western Foxes Defense defeat Western Foxes Offense  18-14
12:45pm Berwick Miners defeat Northern Raiders  52-0
3:30pm Croydon Rangers defeat Western Crusaders  46-0

Round 6 – Sunday 4th November

Sunday 4th November – Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills (Miners) Map

1:00pm Croydon Rangers defeat Berwick Miners  58-8

Sunday 4th NovemberCH Sullivan Reserve, Blake Street, Reservoir (Raiders) Map

11:00am Monash Warriors drew Western Crusaders  20-20
2:00pm Bay City Buccaneers defeat Northern Raiders  44-0

Round 7 – Saturday 10th & Sunday 11th November

Saturday 10th NovemberRanger Field, Springfield Avenue, Croydon (Rangers) Map

1:00pm Croydon Rangers defeat Bay City Buccaneers  38-14

Sunday 11th November  – Henry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Crusaders) Map

10:00am Western Foxes Offense defeat Western Foxes defense 8-0
12:45pm Monash Warriors defeat Northern Raiders  54-0
3:30pm Berwick Miners defeat Western Crusaders  18-8

Round 8 – Saturday 17th & Sunday 18th November

Saturday 17th NovemberThe Cove, 20 Hendy Street, Corio (Enter off Bogong) (Buccaneers) Map

11:00am Bay City Buccaneers defeat Western Crusaders  18-0
2:00pm Monash Warriors defeat Berwick Miners  18-14

Sunday 18th NovemberRanger Field, Springfield Avenue, Croydon (Rangers) Map

1:00pm Croydon Rangers defeat Northern Raiders  52-0

Tie-break Steps

  1. Fewest forfeits
  2. Best head-to-head results between tied teams
  3. Best net points differential between tied teams
  4. Best head-to-head record in games between tied teams and highest ranked non tied teams
  5. Best net points differential in games between tied teams and highest ranked non tied teams
  6. Repeat steps 4 and 5 for all teams in the division.
  7. Fewest Ejections
  8. Fewest Unsportsmanlike Conduct Fouls
  9. Fewest Personal Fouls
  10. Coin toss
This entry was posted in Fixture/Schedule. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>