2013 Senior Season

2013 Senior Gridiron Victoria Season

2013 TGI Friday’s VIC BOWL
Saturday 24th August

Moorabbin Oval, Linton Street Moorabbin.

Check out the Facebook event page here

Preliminary Finals – Sunday 18th August

Division Two 1st Preliminary Final
Monash Barbarians defeat Bendigo Dragons

Division One Preliminary Final
Monash Warriors defeat Croydon Rangers

Division Two 2nd Preliminary Final
Melbourne Uni Royals defeat Northern Raiders

The 2013 Senior Gridiron Victoria season kicked off May 4th and 5th in a 15 week season (12 games / 3 byes) with the 2013 TGI Friday’s Vic Bowl on Saturday 24th August.

The 2013 Gridiron Victoria Senior season comprises two divisions:

Division One
Monash WarriorsGeelong BuccaneersWestern CrusadersCroydon RangersBerwick Miners

Division Two
Melbourne Uni RoyalsMonash Barbarians, Northern RaidersGippsland Gladiators, Bendigo Dragons, Ballarat Falcons

The competition will see each team play twice within their division and a total of four cross-divisional games, all for points as each division is contesting for a division title.

If you are interested in becoming an official, check out the
Victorian Gridiron Officials Association (VGOA).

Current Standings

TeamGWLDP
Geelong Buccaneers ++12120024
Monash Warriors +1293018
Croydon Rangers +1275014
Western Crusaders *1275012
Berwick Miners1257010
TeamGWLDP
Monash Barbarians ++1283117
Northern Raiders * +1275012
Melbourne Uni Royals +1257010
Bendigo Dragons +123906
Gippsland Gladiators *122913
Ballarat Falcons1201200

Week 1 – Saturday 4th & Sunday 5th May

Saturday 4th May - The Cove, 20 Hendy Street, Corio (Enter off Bogong) (Buccaneers) Map

10:30am Geelong Buccaneers defeat Berwick Miners 26-6
1:30pm Northern Raiders defeat Bendigo Dragons  34-0

Sunday 5th May – Brens Oval Royal Park, Macarthur Road Parkville (Royals) Map

10:30am Monash Warriors defeat Croydon Rangers 60-21
1:30pm Monash Barbarians defeat Melbourne Uni Royals  30-8

Bye: Crusaders, Falcons, Gladiators

Week 2 – Saturday 11th May

Saturday 11th May – Ranger Field, Springfield Avenue, Croydon (Rangers) Map

10:30am Gippsland Gladiators defeat Ballarat Falcons 20-0
1:30pm Geelong Buccaneers defeat Croydon Rangers  34-6

Saturday 11th May – Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills (Miners) Map

10:30am Melbourne Uni Royals defeat Bendigo Dragons 28-0
1:30pm Western Crusaders defeat Berwick Miners  24-18

Bye: Warriors, Raiders, Barbarians

Week 3 – Saturday 18th & Sunday 19th May

Saturday 18th May – LE Cotchin Reserve, Massey Avenue Reservoir (Raiders) Map

10:30am Western Crusaders defeat Croydon Rangers 19-12
1:30pm Northern Raiders defeat Gippsland Gladiators  10-0

Sunday 19th May – Monash University, Wellington Road Clayton (Warriors) Map

10:30am Monash Barbarians defeat Ballarat Falcons  44-0
1:30pm Geelong Buccaneers defeat Monash Warriors  19-18

Bye: Miners, Dragons, Royals

Week 4 – Saturday 25th & Sunday 26th May

Saturday 25th May – Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills (Miners) Map

11:30am Monash Warriors defeat Western Crusaders  12-3
3:30pm Croydon Rangers defeat Berwick Miners  16-6

Sunday 26th May – LE Cotchin Reserve, Massey Avenue Reservoir (Raiders) Map

10:30am Monash Barbarians defeat Northern Raiders 14-7
1:30pm Melbourne Uni Royals defeat Ballarat Falcons  62-0

Sunday 26th May – Maryvale Reserve, Grant Street Morwell (Gladiators) Map

1:30pm Gippsland Gladiators defeat Bendigo Dragons  9-6

Bye: Buccaneers

Week 5 – Saturday 1st & Sunday 2nd June

Saturday 1st June – Tom Flood Sports Centre, Park Road Bendigo (Dragons) Map

4:00pm Geelong Buccaneers defeat Western Crusaders  29-7
7:00pm Bendigo Dragons defeat Ballarat Falcons 20-0

Sunday 2nd June – Maryvale Reserve, Grant Street Morwell (Gladiators) Map

10:30am Gippsland Gladiators drew Monash Barbarians  6-6
1:30pm Monash Warriors defeat Berwick Miners  43-8

Sunday 2nd June – Brens Oval Royal Park, Macarthur Road Parkville (Royals) Map

1:30pm Northern Raiders defeat Melbourne Uni Royals 9-6

Bye: Rangers

Week 6 – Saturday 8th & Sunday 9th June

Saturday 8th June – Maryvale Reserve, Grant Street Morwell (Gladiators) Map

1:30pm Croydon Rangers defeat Gippsland Gladiators 35-12

Sunday 9th June – Henry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Crusaders) Map

10:30am Monash Warriors defeat Northern Raiders  90-0
1:30pm Western Crusaders defeat Monash Barbarians  38-0

Sunday 9th June – Brens Oval Royal Park, Macarthur Road Parkville (Royals) Map

CHARITY BOWL

1:30pm Geelong Buccaneers defeat Melbourne Uni Royals  50-6

Bye: Miners, Dragons, Falcons

Week 7 – Saturday 15th June

Saturday 15th June – White Flat Oval, Moyle Street Ballarat (Falcons) Map

10:30am Geelong Buccaneers defeated Bendigo Dragons  57-0
1:30pm Berwick Miners defeated Ballarat Falcons  54-0

Saturday 15th June – Ranger Field, Springfield Avenue, Croydon (Rangers) Map

10:30am Monash Warriors defeated Gippsland Gladiators  68-0
1:30pm Croydon Rangers defeated Monash Barbarians  68-0

Bye: Crusaders, Royals, Raiders

Week 8 – Saturday 22nd & Sunday 23rd June

Saturday 22nd June – Tom Flood Sports Centre, Park Road Bendigo (Dragons) Map

4:00pm Monash Barbarians  defeated Gippsland Gladiators  8-0
7:00pm Monash Warriors defeated Bendigo Dragons  72-8

Sunday 23rd June – White Flat Oval, Moyle Street Ballarat (Falcons) Map

10:30am Croydon Rangers defeated Melbourne Uni Royals 46-8
1:30pm Western Crusaders defeated Ballarat Falcons  62-0

Sunday 23rd June – LE Cotchin Reserve, Massey Avenue Reservoir (Raiders) Map

1:30pm Berwick Miners defeated Northern Raiders 12-0

Bye: Buccaneers

Week 9 – Saturday 29th & Sunday 30th June

Saturday 29th June – The Cove, 20 Hendy Street, Corio (Enter off Bogong) (Buccaneers) Map

10:30am Geelong Buccaneers defeat Monash Barbarians  74-0
1:30pm Northern Raiders defeat Ballarat Falcons  55-0

Saturday 29th June – Maryvale Reserve, Grant Street Morwell (Gladiators) Map

1:30pm Western Crusaders defeat Gippsland Gladiators 41-0

Sunday 30th June – Brens Oval Royal Park, Macarthur Road Parkville (Royals) Map

10:30am Croydon Rangers defeat Bendigo Dragons  70-0
1:30pm Berwick Miners defeat Melbourne Uni Royals  54-12

Bye: Warriors

Week 10 – Saturday 6th & Sunday 7th July

Saturday 6th July – LE Cotchin Reserve, Massey Avenue Reservoir (Raiders) Map

10:30am Monash Warriors defeat Ballarat Falcons (forfeit)  7-0
1:30pm Geelong Buccaneers defeat Northern Raiders  70-0

Sunday 7th July – Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills (Miners) Map

10:30am Western Crusaders defeat Melbourne Uni Royals  40-0
1:30pm Berwick Miners defeat Gippsland Gladiators  34-0

Bye: Rangers, Barbarians, Dragons

Week 11 – Saturday 13th & Sunday 14th July

Saturday 13th July – Ranger Field, Springfield Avenue, Croydon (Rangers) Map

10:30am Monash Barbarians defeat Melbourne Uni Royals  32-14
1:30pm Croydon Rangers defeat Monash Warriors  21-12

Sunday 14th July – LE Cotchin Reserve, Massey Avenue Reservoir (Raiders) Map

10:30am Northern Raiders defeat Bendigo Dragons 60-0
1:30pm Geelong Buccaneers defeat Berwick Miners  50-12

Bye: Crusaders, Falcons, Gladiators

Week 12 – Saturday 20th & Sunday 21st July

Saturday 20th July – The Cove, 20 Hendy Street, Corio (Enter off Bogong) (Buccaneers) Map

10:30am Geelong Buccaneers defeat Croydon Rangers  40-6
1:30pm Monash Barbarians defeat Ballarat Falcons  50-0

Saturday 20th July – LE Cotchin Reserve, Massey Avenue Reservoir (Raiders) Map

1:30pm Northern Raiders defeat Gippsland Gladiators 19-0

Sunday 21st July – Henry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Crusaders) Map

10:30am Melbourne Uni Royals defeat Bendigo Dragons 44-6
1:30pm Monash Warriors defeat Western Crusaders  51-0

Bye: Miners

Week 13 – Saturday 27th & Sunday 28th July

Saturday 27th July – Ranger Field, Springfield Avenue, Croydon (Rangers) Map

10:30am Croydon Rangers defeat Western Crusaders  34-18
1:30pm Bendigo Dragons defeat Gippsland Gladiators  14-0

Saturday 27th July – White Flat Oval, Moyle Street Ballarat (Falcons) Map

1:30pm Melbourne Uni Royals defeat Ballarat Falcons 48-0

Sunday 28th July – Monash University, Wellington Road Clayton (Warriors) Map

10:30am Monash Barbarians defeat Northern Raiders  12-7
1:30pm Monash Warriors defeat Berwick Miners  44-6

Bye: Buccaneers

Week 14 – Saturday 3rd August & Sunday 4th August

Saturday 3rd August – The Cove, 20 Hendy Street, Corio (Enter off Bogong) (Buccaneers) Map

10:30am Geelong Buccaneers defeat Monash Warriors 26-8
1:30pm Bendigo Dragons defeat Ballarat Falcons  34-0

Sunday 4th August – Brens Oval Royal Park, Macarthur Road Parkville (Royals) Map

10:30am Western Crusaders defeat Berwick Miners
1:30pm Melbourne Uni Royals defeat Gippsland Gladiators

Bye: Rangers, Raiders, Barbarians

Week 15 – Sunday 11th August

Sunday 11th August – Henry Turner Reserve, Maribyrnong Blvd Footscray (Crusaders) Map

10:30am Northern Raiders defeat Ballarat Falcons 76-0
1:30pm Geelong Buccaneers defeat Western Crusaders  57-7

Sunday 11th August – Sydney Pargeter Reserve, Power Road Endeavour Hills (Miners) Map

10:30am Monash Barbarians defeat Bendigo Dragons  24-0
1:30pm Berwick Miners defeat Croydon Rangers  16-0

Bye: Warriors, Royals, Gladiators

 

Tie-break Steps

  1. Fewest forfeits
  2. Best head-to-head results between tied teams
  3. Best net points differential between tied teams
  4. Best head-to-head record in games between tied teams and highest ranked non tied teams
  5. Best net points differential in games between tied teams and highest ranked non tied teams
  6. Repeat steps 4 and 5 for all teams in the division.
  7. Fewest Ejections
  8. Fewest Unsportsmanlike Conduct Fouls
  9. Fewest Personal Fouls
  10. Coin toss
This entry was posted in Fixture/Schedule. Bookmark the permalink.

5 Responses to 2013 Senior Season

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>